Zespół Szkolno-Przedszkolny

 

W br. szkolnym uczniowie klas V-VII przystąpili do ogólnopolskiego projektu „SŁUŻBA OJCZYŹNIE JEST MOIM PRAWEM” – za przykładem gen. Józefa Hallera. Głównym celem  projektu było upowszechnianie wiedzy historycznej związanej z „Błękitną Armią” i generałem Józefem Hallerem.

W związku z tym wydarzeniem, nasi uczniowie uczestniczyli w wycieczce do Jurczyc, w których zwiedzili Dom Ludowy oraz dworek rodzinny Hallerów - zabytkowe (XVII-XVIII w) zabudowania wraz z otaczającym je parkiem. Ważnym punktem wycieczki była lekcja historii przybliżająca postać Generała, która miała miejsce w Izbie Pamięci Rodu Hallerów. Zgromadzono tutaj pamiątki: dokumenty, medale, fotografie, elementy mundurów oraz artykuły, które pogłębiały wiedzę na temat Hallerczyków i ich losów. Ostatnim punktem  wycieczki  był cmentarz w  Radziszowie, gdzie uczestnicy wyjazdu zapalili znicze na grobie rodu Hallerów.

Po powrocie do domu, w celu pogłębienia zdobytej w Jurczycach  wiedzy, na lekcjach historii uczniowie pracowali w oparciu o  różnorodne teksty źródłowe  związane z bohaterem projektu, wykonywali makiety bitew, w których brał udział gen J. Haller oraz oglądali prezentację multimedialną poświęconą jego osobie. Punktem kulminacyjnym projektu była jego prezentacja, która miała miejsce 17.11.2017 r. Klasy rywalizowały ze sobą wykazując się nie tylko umiejętnościami, ale także wiedzą na temat Józefa Hallera. Rozstrzygnięty został także konkurs na merytoryczny plakat i makietę. Na zakończenie projektu wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni dyplomami nadesłanymi przez organizatora projektu, a zwycięzcy konkursów skromną „słodką niespodzianką”.

Agata Cieślikowska

Fotorelacja w galerii.